Az önkéntesség
A közérdekű önkéntes tevékenységről általában
Közérdekű önkéntes tevékenységnek minősül minden magyar és külföldi állampolgár által a közérdekű önkéntes tevékenységről szóló 2005. évi LXXXVIII. törvény (Köt) 3. § alatt felsorolt természetes személynél, jogi személynél, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaságnál, illetve egyéni cégnél (a továbbiakban: fogadó szervezet) Magyarországon, vagy magyar állampolgár által magyarországi fogadószervezetnél külföldön, ellenszolgáltatás nélkül, önkéntes jogviszony keretében végzett munka.
Alapítványunk közérdekű önkéntesek fogadására jogosult (regisztrált) szervezet.
Nem tartoznak a Köt. hatálya alá a Köt. 1. § (2) bekezdésben felsorolt tevékenységek (pl. az önkéntes véradás vagy az önkéntes, illetve létesítményi tűzoltóként vagy polgári természetőrként végzett tevékenység), továbbá a fogadó szervezetnél a Köt. 3. §-ban meghatározott tevékenységi körben ellenszolgáltatás nélkül végzett tevékenység, ha:
a) az önkéntes által saját maga vagy a Ptk. szerinti közeli hozzátartozója javára végez munkát;
b) a tevékenység jogszabályi vagy hatósági kötelezésen, továbbá a jogerős bírósági határozaton alapul;
c) a felek úgy állapodnak meg, hogy a tevékenységet más jogviszony keretében végzik, így különösen polgári jogi jogviszonyban, egyesület, illetve egyház tagjaként, alapítvány, közalapítvány kezelő szervének tagjaként vagy egyházi személyként..
A munkaügyi ellenőrzésről szóló 1996. évi LXXV. törvény 1. § (4) bekezdése alapján a közérdekű önkéntes jogviszony nem minősül foglalkoztatásra irányuló jogviszonynak.
A közalkalmazotti és közszolgálati jogviszony tekintetében a közérdekű önkéntes jogviszony nem minősül további munkavégzésre irányuló jogviszonynak.
Önkéntes tevékenység alapítványunknál
Alapítványunk e honlapon is részletezett feladatainak eredményesebb végrehajtása, illetve feladataink bővítése és kiterjesztése érdekében szeretettel hívunk és várunk minden érdeklődőt, aki szeretne részt venni munkánkban. Feladatok, amelyekben mindenkire számítunk:
- Környezetvédelemmel, illetve az élhetőbb környezet kialakításával kapcsolatos szakmai összefoglalók, informatív, gyakorlati megvalósítást is magában foglaló dokumentumok gyűjtése, szerkesztése, írása.
- A természet szeretetére, megismerésére, rendszeres tapasztalatgyűjtésre, kirándulásokon, rendezvényeken való részvételre ösztönző tevékenység folytatása. (Így különösen szakmai írások készítése, terjesztése, rendezvények szervezése, kapcsolatfelvétel és meggyőzés. Oktatási intézményekkel való együttműködés.)
- Madárodúk kihelyezésére alkalmas ingatlanok, területek felkutatása, programunkba történő integrálása.
- Madárodúk kihelyezése és időszakos ellenőrzése az alapítvány használatában, vagy kezelésében lévő ingatlano(ko)n.
- Madárodúk madáreledellel való időszakos feltöltése.
- Madármegfigyelések és fényképes dokumentáció készítése.
- Szervezés és részvétel az alapítvány saját rendezvényein, ismeretterjesztő előadásain.
- Szervezés és részvétel az alapítvány Magyar Madártani Intézettel közös rendezvényein, ismeretterjesztő előadásain.
- A fogadó szervezet számára számítógépes segítség nyújtása (adminisztráció, levelezés, hirdetés, fotódokumentáció szerkesztése, küldése, mentése, feltöltése).
- A fogadó szervezet pénzügyi támogatása.
Az önkéntessé válás lépései
- Szándékunk jelzése az alapítvány bármely kurátorának, vagy önkéntesének, a jelen honlapon megadott elérhetőségek bármelyikén.
- Alapítványunk a jelentkezésre haladéktalan megkereséssel, egyeztetéssel és az "önkéntes szerződés" tervezetének megküldésével reagál.
- Szerződéskötés az alapítvánnyal. (A szerződésben az alapítvány és az önkéntes adatai, a fent megjelölt feladatok és az önkéntes foglalkoztatás feltételei szerepelnek.)
- A közös munka megkezdése és folytatása.
Alapítványunkat a Köt. az önkéntes foglalkoztatással összefüggő egyes adatok nyilvántartására kötelezi, azonban eljárásrendünk szerint az önkénteseinkről ezen felül más nyilvántartást nem vezetünk és róluk adatot kizárólag a saját kérésükre, vagy hatósági kötelezésre adunk csak ki. (Ezért e honlapon is csak olyan adat jelenhet meg önkéntesünkről, amelynek publikálását maga kéri.)
Hol lenne már most nagy szükség önkéntesekre?
Az alábbi térképen piros nyilakkal jelöltük azokat a budapesti és Pest megyeihelyszíneket, ahol időszakosan végzünk madáretetést, odúkihelyezést, megfigyelést.
Ezen helyszínek közelében lakó önkéntesek jelentkezésének nagyon örülnénk, mert segítségükkel rendszeressé tehetnénk az etetési és megfigyelési tevékenységünket. A tápot (magot, kiegészítőket) így nagyobb egységekben, gyorsan, "körjáratszerűen" le tudnánk tenni önkénteseinknél, akik kisebb adagokban ki tudnák porciózni. Emellett egy közel lakó megfigyelései nyilvánvalóan sokkal naprakészebbek és részletesebbek lesznek, mint az alkalmi kijáróé. Megfelelő képzettség megszerzése esetén akár előadások, bemutatók is tarthatóak a nagyobb, madarak által már belakott ingatlanokon.
--------------------------------------------------------------------------------------------------